Aktualności
Mikołajki 2014

Jak co roku, 6 grudnia do Domu Pomocy Społecznej Senior w Różance przybył św. Mikołaj, w towarzystwie Pana Andrzeja Lisa - Dyrektora wręczał ogromne paczki. Mieszkańcy przyjęli św. Mikołaja bardzo serdecznie. Wszyscy bez wyjątku obdarzeni zostali prezentami. W tym roku renifery z powodu braku śniegu ciągnęły zaprzęg kołowy, lecz św. Mikołaj obiecał, że następnym razem przyjedzie saniami.

Więcej…
 
Dzien Pracownika Socjalnego

alt

 
„WCZORAJ – DZIŚ – JUTRO” – ROPS Lublin

W dniu 20 listopada 2014 roku w Pałacu Czartoryskich w Lublinie odbyła się konferencja „WCZORAJ – DZIŚ – JUTRO” dotycząca realizacji działań Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy.

Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Pan Roland Python – Dyrektor Biura Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy, który przybliżył ideę Programu oraz przedstawił sposoby wykorzystania funduszy szwajcarskich w Europie. Ponadto przybyli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Zdrowia. Zarząd Województwa Lubelskiego reprezentował Pan Tomasz Pękalski, natomiast Lubelski Urząd Wojewódzki – Pan Albin Mazurek. Licznie przybyli pracownicy domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo – wychowawczych wraz z mieszkańcami i wychowankami.

Konferencję otworzyła Pani Aleksandra Warmińska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, która powitała zaproszonych gości i przedstawiła cele konferencji. Zespół Zarządzający przedstawił działania Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie w ramach projektu, również w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i pielęgniarzy zatrudnionych w domach pomocy społecznej. Ponadto uczestnicy zostali zapoznani z efektami działań w zakresie poprawy infrastruktury i podniesienia kwalifikacji kadry pracowników Domu Pomocy Społecznej w Nowinach oraz Chełmskim Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie. Natomiast Pan Andrzej Lis Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Różance zrelacjonował wizytę studyjną w Szwajcarii, której celem było poznanie i przeniesienie bogatych doświadczeń ośrodków terapeutyczno – leczniczych RehaClinic w BadZurzach i Schweizerischen Gesellschaft Gartentherapie w Zurychu na potrzeby prowadzenia terapii z mieszkańcami DPS „Senior”. Poszczególne prelekcje przeplatane były pokazami cyklu reportaży „Dom”, przedstawiających realizację tożsamych projektów w województwach: lubelskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Konferencja rozpoczęła się w sposób wyjątkowy – dźwiękami utworu „Moments” zaprezentowanego przez Pana Grzegorza Hawryło oraz Pana Arkadiusza Sadowskiego. „Nie jesteś sam” – reportaż, który promował realizację projektu „Poprawa jakości usług świadczonych w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczo – wychowawczych”, wprowadził zgromadzonych w tematykę spotkania.

Konferencja zakończyła się również muzycznym akcentem – występem uczniów z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej Iº i IIº w Lublinie w klasie akordeonu, którą prowadzi Pani prof. Elwira Śliwkiewicz – Lisek, jednocześnie pełniąca funkcję dyrektora tej szkoły.

Więcej…
 
Dzień Seniora

09.10.2014 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej "Senior"wzięli udział w obchodach Dnia Seniora połączonych z inauguracją roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.Uroczystości odbyły się w sali włodawskiego ratusza.
Obchody uświetniły liczne występy zespołów ludowych ,oraz dzieci i młodzieży. Wręczono odznaczenia oraz wyróżnienia.

Więcej…
 
Jubileuszowy - XV - Bieg Sobiborski 12.10.2014r.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej SENIOR uczcili pamięć ofiar byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze. „Ocalić od zapomnienia, uczyć dla przyszłości” to hasło tegorocznego Biegu Sobiborskiego, który zgromadził bardzo dużą liczbę uczestników. Tylko do Biegu Głównego na tradycyjnej trasie liczącej 12,5 km zgłosiło się 120 zawodników. Pani Maria Cichoń (DPS SENIOR Różanka) była jedyną kobietą startującą na wózku, zaś Pan Andrzej Pawikowski (DPS SENIOR Różanka) najstarszym zawodnikiem, również na wózku. Nagrody zwycięzcom wręczał burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień. GRATULACJE!!!

Więcej…
 
Wizyta studyjna do Szwajcarii

W dniach 22 -26. 09.2014r. delegacja pracowników Domu Pomocy Społecznej „Senior’ odbyła wizytę studyjną do Szwajcarii w ramach projektu pod nazwą „Stworzenie dogodnych warunków do samodzielności i aktywności mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Senior”. Projekt ten jest realizowany w ramach Programu „Poprawa jakości usług świadczonych w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczo-wychowawczych” Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Delegacja odwiedziła Ośrodek RehaClinik w Bad Zurzach oraz Ośrodek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Hortiterapii – Elderly Home Zürich. Uczestnicy wizyty w ramach dobrych praktyk zapoznali się z metodologią pracy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi – hortiterapią,(terapią i wspomaganiem leczenia za pomocą ogrodów). Wizyta w szwajcarskich placówkach była cennym doświadczeniem dla pracowników, które niewątpliwie przyczyni się do poprawy jakości pracy z mieszkańcami naszego domu.

Więcej…
 
Pożegnanie Lata 2014

Dnia 18.09.2014 r. Poleskie Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Nasz Dom” przy Domu Pomocy Społecznej „ Senior” w Różance było organizatorem festynu integracyjnego „Pożegnanie Lata 2014”, w którym udział wzięło ponad 150 osób z terenu powiatu włodawskiego. Wśród zaproszonych gości przybyli m. in. Ks. Jarosław Czech - proboszcz parafii w Różance, Wiesław Holaczuk – starosta włodawski, Urszula Rudko – dyrektor PCPR we Włodawie, Józef Zdolski – prezes Stowarzyszenia „Złota Jesień” we Włodawie, Barbara Litwiniuk – prezes STKN we Włodawie, Irena Rutkowska – prezes PZERiI we Włodawie, Artur Koch – prezes Stowarzyszenia „Łączmy Siły” oraz uczestnicy i opiekunowie DDPS w Krasnymstawie, POW „Przystań” we Włodawie, WTZ we Włodawie, DPS „Senior” w Różance. Imprezę uświetniły prezentacje zespołów: „Jesień Życia z Pieśnią”, „Wrzos”, „Kresowianki”, „Złota Jesień”, „Iskra”. Nie zabrakło konkursów z upominkami, pysznego poczęstunku oraz wesołej zabawy tanecznej przy ostatnich promykach letniego słońca.

Więcej…
 
Grzybobranie

Jesień to pora grzybów, nic więc dziwnego że seniorzy również korzystają z uroków lasu. Tym razem szukali grzybów w okolicach Hanny. Jak się okazało, seniorzy wrócili do Różanki z pełnymi koszykami i uśmiechami na twarzach.

Więcej…
 
Kuchcik - "śmieciuch"

04.09.2014 kucharzyły seniorki. Zrobiłyśmy przepyszną sałatkę "śmieciuch", było mnóstwo krojenia, rozmów i zabawy i śmiechu...sałatka troszkę przesolona ;-). Któraś z Pań zakochana (tak rzekły seniorki), jednak to wszystko nie przeszkadzało w konsumowaniu tych pyszności!!! Smacznego.

Więcej…
 
"Przepisy babcinej skarbnicy - smaki odkryte na nowo"

Dnia 27.08.2014r. zakończyliśmy projekt współfinansowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie pt:"Przepisy babcinej skarbnicy - smaki odkryte na nowo". Projekt obejmował trzy spotkania międzypokoleniowe. Seniorzy pod okiem koordynatora projektu Pani Agnieszki Myć przekazywali swoją wiedzę o starodawnych potrawach młodzieży. Przy realizacji projektu uczestniczyli seniorzy z DPS "Senior" w Różance wraz z wolontariuszami, uczestnicy POW "Przystań" wraz z wolontariuszami oraz młodzież z GOK w Różance wraz z opiekunem Panią Marią Omelczuk. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy z rąk Pana Andrzeja Lisa - Prezesa Poleskiego Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego "Nasz Dom". Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tudzież organizatorom za aktywne uczestnictwo, cenne przepisy kulinarne i wzmacnianie więzi między pokoleniami.

Więcej…
 
Kuchcik

Dnia 21.08.2014r. seniorki z Domu Pomocy Społecznej "Senior" upiekły przepyszny jabłecznik...
Przepis:
5 jaj całych
1 szklanka cukru
1 cukier wanilinowy
1,5 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szklanka oleju
Jajka całe ubić z cukrem na sztywno. Wszystkie produkty połączyć i delikatnie wymieszać. Jabłka pokroić w talarki na jedno ciasto 6 dużych jabłuszek, jabłka wysypać na surowe ciasto. Piec w temperaturze 180stopni C około 45 minut...

Życzymy smacznego!!!

Więcej…
 
XIII Biesiada Integracyjna w Krasnymstawie

Dnia 12.08.2014r. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej "Senior" w Różance na zaproszenie Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krasnymstawie uczestniczyli w Biesiadzie Integracyjnej "Kto tańczy, śpiewa i się śmieje ten się nigdy nie starzeje". Zaproszonych gości powitała Pani Dyrektor Bożenna Pachla, mieszkańcy prezentowali swój dorobek artystyczny, był pyszny poczęstunek, upominki dla wszystkich i tańce do późnych godzin wieczornych. Było nam wspaniale...

Więcej…
 
Wizyta Antoniego Kwaśniewskiego - Ojca Misjonarza

„Błogosławieni cisi, albowiem oni posiądą ziemię” - rozpoczynam od tych słów moją pierwszą opowieść z Kamerunu, myśląc o ludziach, do których zostałem posłany. Zacznę jednak od początku. Moje spotkanie z tym krajem rozpoczęło się 30 lat temu. Afrykę, która żyła dotychczas tylko w mojej wyobraźni, oglądałem teraz oczyma. Pierwszą rzeczą, którą dało się wyraźnie odczuć, był niewątpliwie upał i zaraz potem radość współbraci, którzy czekali na nas jak na deszcz. :„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię...”. Zostałem skierowany do pracy misyjnej do jednej z diecezji. Powoli rosła ona w siłę, powiększając pole działalności. Znaczną część ekipy misjonarskiej stanowią tutaj oblaci. Wszędzie lasy tropikalne, daleko do cywilizacji. Po swojej 30-letniej działalności ewangelizacyjnej na tutejszej misji, misjonarze opuszczają ten zakątek świata. Patrzę na to z pewnym niepokojem, ale myślę, że z pomocą Bożą i ludzką będą sobie jakoś radzili. Na terenie misji mieszkali przede wszystkim Pigmeje-Baka, stanowiący 2/3 ludności. Jeśli jednak chodzi o liczbę chrześcijan, to są oni mniejszością. Po paru latach pobytu wiem wszystko o tutejszych zwyczajach, kulturze, wierzeniach, itd., dlatego dziś dnia 30.07.2014r. przybyłem do Was aby Wam o misjach opowiedzieć.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia123następnaostatnia »

Strona 1 z 3

Dom Pomocy Społecznej Senior

Twój Pomysł Europejskie PieniądzeZrealizowano projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Twój pomysł, europejskie pieniądze >>szczegóły